Την ανεξαρτητοποίησή του από τη δημοτική παράταξη του Ηλία Ζάχαρη υπέβαλλε ο δημοτικός σύμβουλος Βασίλης Ασβεστάς.
Ο κ. Ασβεστάς στην επιστολή ανεξαρτητοποίησής του επικαλείται τη μη λειτουργία της δημοτικής παράταξης με επικεφαλής τον Ηλία Ζάχαρη, ο οποίος αναμένεται να διεκδικήσει εκ νέου την καρέκλα του δημάρχου Νεάπολης Συκεών.
Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κ. Ασβεστάς προσανατολίζεται στις επόμενες εκλογές να είναι υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος με την παράταξη του Δημήτρη Ζιγκερίδη, ο οποίος πρόσφατα ανεξαρτητοποιήθηκε από την παράταξη του σημερινού δημάρχου, Σίμου Δανιηλίδη.