Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η Σάκκαρη λύγισε με 2-1 σετ από την Κόστιουκ

από Team MyPortal.gr
sms

H Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ουκρανή, ηττήθηκε με 2-1 σετ και έμεινε εκτός συνέχειας στο Ολυμπιακό Τουρνουά τένις.

Ο αγώνας:

Αρκετά αγχωμένη και νευρική ξεκίνησε το παιχνίδι η Μαρία Σάκκαρη, η οποία με το “καλημέρα” έχασε το σερβίς της. Η Μάρτα Κόστιουκ πήρε ψυχολογία και χωρίς ν’ αντιμετωπίσει δυσκολίες έκανε το 2-0. Ωστόσο η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο game, με την Ουκρανή να κάνει ξανά break και να διαμορφώνει το 3-0. Έκτοτε, άλλαξε το τσιπάκι της Μαρίας Σάκκαρη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ανέβασε ρυθμό, είχε δυνατά και αποφασιστικά χτυπήματα, κάνοντας δύο break και παίρνοντας στη σειρά 5 game. Με το σκορ στο 5-3 η Σάκκαρη σέρβιρε για το σετ, αλλά η Κόστιουκ με ψυχραιμία έκανε break και έμεινε ζωντανή στο σετ. Η Ελληνίδα στο 10ο game εμφανίστηκε αποφασισμένη και με τρομερή αυτοπεποίθηση απάντησε στο break και προηγήθηκε με 1-0 στα σετ (6-4).

Το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ήταν καρμπόν με αυτό του πρώτου. Η Σάκκαρη έχασε και πάλι πρώτη το σερβίς της, ενώ η Ουκρανή με άνεση κράτησε το δικό της για το 2-0. Στο τρίτο game η 29χρονη έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 2-1. Η έμπειρη τενίστρια με την… ώρα στο σετ ανέβαζε ρυθμό και απάντησε με break. Μόνο που η… χαρά της κράτησε λίγο αφού η Ουκρανή έκανε το 3-2. Στο δεύτερο σετ ήταν… είδηση να κρατήσει κάποια το σερβίς της με την Σάκκαρη να απαντά για το 3-3 και την Κόστιουκ να κάνει στο άψε σβήσε το 4-3. Το βιολί των break συνεχίστηκε με την Ελληνίδα, η οποία όμως κράτησε το σερβίς της και έκανε το 5-4. Η Ουκρανή δεν λάνθεψε και ισοφάρισε σε 5-5, μένοντας ζωντανή στην διεκδίκηση της πρόκρισης. H Σάκκαρη παρόλο που δυσκολεύτηκε κράτησε το σερβίς της κι έκανε το 6-5, με την Ουκρανή όμως να απαντά για το 6-6. Έτσι οι δύο τενίστριες έλυσαν τις διαφορές τους στο tie break. Η Κόστιουκ έκανε το πρώτο mini break και προηγήθηκε με 3-2. Με τρομερά χτυπήματα η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πήρε δύο σερί πόντους και πήρε τα ηνία, 4-3. Η Ουκρανή παρά την αντεπίθεση της Σάκκαρη, έμεινε αρκετά ψύχραιμη και κατάφερε να πάρει το tie break με 7-5, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Η συνέχεια δεν διέφερε ιδιαίτερα απ’ όσα προηγήθηκαν. Η Ελληνίδα ξεκίνησε με μπρέικ στο πρώτο γκέιμ, αλλά αμέσως υπέστη ακριβώς το ίδιο για το 1-1. Μάλιστα, στη δεύτερη φορά που πήγε στο σερβίς δεν κατάφερε να ισοφαρίσει εκ νέου και αντιθέτως δέχθηκε νέο μπρέικ μετά από πολλά λεπτά προσπαθειών. Ωστόσο, στο πέμπτο γκέιμ… πλήρωσε την αντίπαλό της με το ίδιο νόμισμα και ισοφάρισε. Από το 3-3 κι έπειτα τα γκέιμ… μάκρυναν, με την Κόστιουκ να παίρνει δύο σερί γκέιμ και να φτάνει στο 5-3. Κάπως έτσι έφτασε στο σημείο να σερβίρει για τη νίκη. Για ακόμα μία φορά όμως η Σάκκαρη αντέδρασε και ούσα ψύχραιμη ανέτρεψε το αρχικό 30-0 κι έκανε το μπρέικ για να μείνει στο ματς.