Παραολυμπιακοί Αγώνες: Πρεμιέρα με δύο μετάλλια για την ελληνική αποστολή

από Team MyPortal.gr
sms

Με δύο χάλκινα μετάλλια ξεκίνησε για την ελληνική αποστολή η πρώτη ημέρα του αγωνιστικού προγράμματος των Παραολυμπιακών Αγώνων.
Η αρχή έγινε από τον Παναγιώτη Τριανταφύλλου που κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία β’ της σπάθης.

Λίγο αργότερα, ο Δημοσθένης Μιχαλετζάκης τερμάτισε τρίτος στα 100 μέτρα ελεύθερο, κερδίζοντας το δεύτερο μετάλλιο για τη χώρα.

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατάφερε να τερματίσει με χρόνο 58.73 και κέρδισε το χάλκινο παρά την πίεση που δέχθηκε στο τέλος από τους συναθλητές του.

Αν και γύρισε στο πρώτο πενηντάρι μαζί με τον Ουκρανό Ντουμπρόφ, τελικώς ο Αυστραλός Πόφαμ και ο  Ρώσος Νικολάεφ πέρασαν στην αντεπίθεση. Ο Έλληνας πρωταθλητής δέχθηκε πίεση από τον Κινέζο Σου και τον Ντουμπρόφ, ωστόσο διατήρησε την τρίτη θέση.