Η Γαλλία παγκόσμια πρωταθλήτρια – Σήκωσε το 2ο τρόπαιο μετά το 1998

Επικρατώντας με 4-2 επί της Κροατίας, η Γαλλία στέφθηκε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια στο Ποδόσφαιρο για δεύτερη φορά στην ιστορία της, μετά το πρώτο που κατέκτησε το 1998 στο «Σταντ ντε Φρανς». Ο τελικός πραγματοποιήθηκε στο στάδιο Λουζνίκι της Μόσχας.

Η Γαλλία προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με αυτογκόλ με κεφαλιά του Μάντζουκιτς. Οι κροάτες αντέδρασαν και στο 28ο λεπτό ο Ιβάν Πέρισιτς ισοφάρισε. Στο 38ο λεπτό η Γαλλία πήρε ξανά το προβάδισμα με εύστοχο πέναλτυ του Γκριεζμάν, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Στο 59ο λεπτό η Γαλλία έκανε το 3-1 με αριστερό σουτ του Πογκπά. Έξι λεπτά αργότερα έγινε το 4-1 για τους τρικολορ με γκολ του Εμπαμπέ. Στο 69ο λεπτό γράφτηκε το τελικό σκορ με γκολ του Μάντζουκιτς ύστερα από λάθος του τερματοφύλακα των γάλλων Λορίς.